DRWĘCA

Drwęca jest prawym dopływem Wisły płynącym z Garbu Lubawskiego. Jej źródła znajdują się na wysokości 192 m n.p.m.
Początkowo płynie jako mała struga w wąskim, długim na 8 km i głębokim na 20-30 m wąwozie. Jest to tzw. Czarci Jar, gdzie znajduje się ośrodek zarybieniowy PZW. Środkowy odcinek doliny Drwęcy o szerokości 1-3 km, nad którym leży Nowe Miasto, ma przebieg zbliżony do południkowego i charakter pradoliny, wcięty na 80m w stosunku do przylegającej wysoczyzny. Spadek poziomu wody na odcinku Nowe Miasto -Brodnica wynosi 0,040 %. Dorzecze Drwęcy odwadniane jest przez około 676 cieków stałych i okresowych. Średni przepływ przy ujściu 26 m/s, maksymalna rozpiętość stanów wody w dolnym biegu 3,5 m. Głęboko wcięta dolina i malowniczo meandrująca rzeka sprawiają, iż jest ona na tym odcinku bardzo atrakcyjna turystycznie. Największym dopływem Drwęcy jest rzeka Wel, która uchodzi do niej na poziomie 84 m n.p.m. w miejscowości Bratian ok. 4 km na północ od Nowego Miasta.

 

Drwęca jest szlakiem łatwym i nie uciążliwym, urozmaiconym lasami, malowniczymi jeziorami, przełomami. Na trasie bogate w zabytki miejscowości. Liczne miejsca do kąpieli. Spływy rzeką Drwęcą rozpoczynają się w Ostródzie na Jez. Drwęckim. Długość szlaku kajakowego z Ostródy wynosi 200 km. Spływ kończy się w Toruniu (6 km od ujścia Drwęcy do Wisły). Trasę szlaku można przebyć w ciągu 8-9 dni. Wg międzynarodowej klasyfikacji trudności Drwęcę zalicza się do klasy CL.I (Przejazd łatwy: małe regularne fale, nieznaczne bystrza, łachy piaszczyste, mielizny, łatwe zakręty). Szlak łatwy, dostępny dla wszystkich rodzajów łodzi, tylko na kilku krótkich odcinkach występują kamienne bystrza.

 

Spływ można rozpocząć w Idzbarku na 214 km do ujścia rzeki do Wisły. Z lewej strony wpływa rzeka Grabiczek. Do jeziora Drwęckiego nurt rzeki leniwy, dużo roślinności wodnej.

 

204 km – dopływamy do Ostródy.

 

192 km – Samborowo, pole biwakowe. Zaniedbane, choć ładne pole namiotowe na leśnej polanie 350 m przed Leśniczówką Samborowo, po lewej stronie rzeki.

 

190 km, Jaz Samborowo i most kolejowy. Trudna przenoska po prawej stronie przez dwa tory kolejowe. Można przenieść kajaki przez jaz z lewej strony.

 

184 km – Franciszkowo. Mała polana po prawej stronie ładne miejsce na biwak.

 

180 km – most na drodze Gierłoż-Mątyki, łączka po lewej stronie tuż za mostem, brak jakichkolwiek udogodnień.

 

168 km – ujście Iławki, 100 m dalej na prawym brzegu leśne pole biwakowe.

 

165 km – za mostem drogowym na trasie Iława-Sampława po prawej stronie pole biwakowe, wiata, toalety. Pobyt uzgodnić z gospodarzem terenu.

 

163 km – kamienno-ceglany most kolejowy z 19 wieku.

 

154 km – wieś Bratian, za mostem drogowym z lewej strony ujście rzeki Wel, największy dopływ Drwęcy, ciekawy szlak kajakowy.

 

152 km – Mszanowo, dobrze oznakowane miejsce biwakowe z wiatą i miejscem na ognisko.

 

147 km – Nowe Miasto Lubawskie, tuż przed nieczynnym wiaduktem kolejowym z lewej strony przystań kajakowa. Duża wiata ze stolikami i ławkami, miejsce na ognisko, WC i prysznic w hali sportowej lub w hoteliku.

 

143 km – Kurzętnik, tuż za mostem na lewym brzegu przystań kajakowa z wiatą.

 

134 km – Nielbark, ok.200 m za betonowym mostem drogowym na lewym brzegu pole biwakowe z wiatą ze stolikami i miejscem na ognisko.

 

125 km – Wielki Głęboczek, ok.800 m przed widocznym mostem drogowym na lewym brzegu pole biwakowe.Drogą polną ok. 500 m do Zajazdu Przy Kominku,gdzie można coś zjeść i skorzystać z prysznica i WC.

 

107 km – z prawej strony przed mostem kolejowym ujście Skarlanki. Po przeniesieniu kajaków przez jaz można wpłynąć na jezioro Bachotek, gdzie znajduje się wiele pól namiotowych z gastronomią.

 

95 km – Brodnica, na lewym brzegu przystań kajakowa Zakole Drwęcy.

 

72 km – Pusta Dąbrówka, prywatne pole biwakowe na lewym brzegu, na polanie 300 m za mostem drogowym Pusta Dąbrówka-Radziki Duże.

 

60 km – leśne pole biwakowe po lewej stronie, 100 m przed mostem na leśnej drodze Konstancjewo-Smólniki.

 

49 km – Golub-Dobrzyń. Po prawej stronie ładne pole biwakowe Zacisze, niedaleko centrum miasta i zamku Anny Wazównej.

 

30 km – Elgiszewo, Przystań Na Pograniczu. Piękne pole biwakowe na prawym brzegu 40 m za mostem drogowym.

 

13 km – Lubicz, przenoska 100 m po prawej stronie zapory.

 

12 km – Lubicz młyn, przenoska 80 m po lewej stronie.

 

0,5 km – Kaszczorek nowe miejsce biwakowe na prawym brzegu, wiata ze stolikiem, miejsce na ognisko.

 

0 km – ujście Drwęcy do Wisły. Około 6 km do Torunia. Spływ można zakończyć na lewym brzegu Wisły za zabytkowym mostem kolejowym na przystani Budowlanych naprzeciwko Toruńskiej Starówki. Stąd ok 500 m na Dworzec Główny w Toruniu.